Global Music Awards, sa sedištem u Kaliforniji, je veliki međunarodni konkurs za podršku nezavisnoj svetskoj muzičkoj sceni. To čini već deceniju dodeljivanjem nagrada u brojnim kategorijama, a među dobitnicima za 2021. godinu su i naši umetnici Rastko Ćirić i Branka Parlić. Zlatna medalja dodeljena je Ćiriću za album “The Rubber Soul project”, inspirisan neobjavljenim naslovima Bitlsa, a srebrna Branki Parlić za dupli vinil album Initie 2017 sa delima Erika Satija. „Zastupljeni su svi muzički žanrovi, kao i video spotovi i saundtrekovi za filmove i TV i sve je to podeljeno po kategorijama„, objašnjava koncept takmičenja Branka Parlić za dnevnik.rs.
Postoji devet Zlatnih medalja, od kojih je jedna ”Best of Show”, zatim slede Srebrne i Bronzane medalje, kao i specijalna priznanja, kao što je Nagrada za životno delo. The Rubber Soul Project je dobio zlatnu oznaku „Best of Show“, a ocenjivao se koncept – kreativnost i originalnost. Jedan od devet dobitnika Zlatne medalje je i čuveni poljski kompozitor Kšištov Penderecki, legenda muzike 20. veka i počasni doktor našeg Univerziteta umetnosti.
„The Rubber Soul Project Collection“ je dvostruki album zamišljen kao kreativna rekonstrukcija muzike Bitlsa, odnosno njihovih pesama koje nikada nisu objavljene, iako su snimljene. Tandem Goran Skrobonja (stihovi) i Rastko Ćirić (muzika), potpisuju ove nove pesme sa originalnim naslovima, a za produkciju i aranžmane bili su zaslužni profesor kontrabasa Nebojša Ignjatović i Bajagin instruktor Miroslav Cvetković. Nebojša Ignjatović, profesor Nebe, je na ovom konkursu osvojio bronzanu medalju sa muzikom za najnoviji animirani film Rastka Ćirića „Svetlosti i senke“ („Lights and Shadows“). Izvršni producent i autor dizajna bio je poznati strip autor i ilustrator Igor Kordej, a album prati i dokumentarni film kao i dve knjige.
Srebrnu medalju osvajaju izuzetna dostignuća, a pod time se pre svega misli na jedinstvenost u interpretaciji. Album „Initie 2017“ (Triston Master Rekording / Odličan hrčak ) je sniman u Švajcarskoj i specifičan je po tome što je kompletno urađen analogno na staroj vintidž opremi.
Osim originalnosti, inovativnosti i kvaliteta izvođenja, na ovom takmičenju ocenjuje se i emocionalna komunikacija sa slušaocima, odnosno koliko su umetnici u stanju da „pomere“ publiku i podsete nas zašto nam je muzika toliko važna. Stotine radova muzičara sa svih meridijana stižu na ovaj konkurs svake godine, ali osim muzičke kreacije, ono što se „traži” u ocenjivanju je radost stvaranja. Iako su dela pijanistkinje Branke Parlić i multimedijalnog umetnika, profesora animacije i ilustracije Rastka Ćirića dva žanrovski udaljena muzička sveta, upravo je ta radost stvaranja i sviranja ono što ih povezuje. A kad je ona prepoznata kod stručne javnosti u međunarodnim okvirima, onda ima šanse da će se i domaća publika „zaraziti“ muzikom naših umetnika.
Pratite nas na fejsbuku ClassicAll – all the classics you can handle
i na YouTube kanalu ClassicAll Radio