SLIKE U POKRETU
Gotovo pet godina od objavljivanja prvenca Reflections on a Journey (Mistyland, 2020), pijanista i kompozitor Kosta Jevtić nam donosi još jedno istraživanje klavirskih zvučnih prostranstava u šest kompozicija objedinjenih pod imenom Eklektične studije. Za razliku od prvog albuma koji je u najvećoj meri bio inspirisan pitoresknim italijanskim pejzažima, drugi je stvaran pre nekoliko godina u prilično tmurnom okruženju pandemije i “života na čekanju”. Zanimljivo je uporediti rezultat – putopisne muzičke momente prožimaju melanholija i nostalgija, dok eklektične studije odišu vedrinom i optimizmom uprkos teskobi svakodnevice u kojoj su nastajale. Iako većinu kompozicija odlikuje polet i neki čežnjivi životni zanos, suptilni senzibilitet kojim nas je Kosta osvojio još onda kada smo prvi put čuli Chiostro del Paradiso (na kompilaciji Klavirsko nebo, 2019.) i dalje je tu.

Naslov nam sugeriše raznovrsne muzičke uticaje koje je kompozitor u širokom spektru finesa objedinio. Međutim, eklektika se može odnositi i na podneblja na kojima odrastamo, gradove u koje se selimo, na duže, kraće ili za stalno. Ovde su se u najmanju ruku ukrstili Prizren, Novi Sad, Beograd, i Bodo, koji je od navedenih poslednja Kostina adresa u Norveškoj. Ali, skrivena su tu i razna druga mesta, dragi ljudi i iskustva koji su autoru osnova muzičke inspiracije. Porto se pridružuje ovom nizu na samom kraju jer će upravo u ovom gradu album biti snimljen krajem jula 2024. godine.
Prednost “Arda recorders” studija u Portu je izuzetni Fazioli koncertni klavir koji, kako Kosta kaže, pruža mogućnost intenzivnijeg povezivanja sa prostorom i neposrednog prenošenja emocije. “Na njemu je moguće izvesti bezbroj delikatnih tonskih nijansi, što je svakako moguće i na nekim drugim klavirima, ali zvuk Faziolija kao da je pritom još i okupan nekim posebnim kvalitetom, nekom „slatkoćom“ koja je potpuno neočekivano prisutna u svim registrima instrumenta. Boja srednjeg registra je posebno očaravajuća”, dodaje Jevtić. Poigravanje sa tonskim bojama različitih registara je inače obeležje Kostinog izvođačkog majstorstva – dirke su mekane poput pliša, bistre i pitome ili pak tamne i masivne. Toplinu klavira kao i ambijent studija, uhvatilo je i “oko kamere” Andrea Tentugala koji je „iz ruke“ snimio Kostin live session. Za zvuk je zadužen Karlos Fuks (inače dobitnik Grammy nagrade 2023. godine), a miks i mastering, kao i na prvom albumu, potpisuje Dimitrije Jakovljević , “studijski alhemičar iz Novog Sada”. Uz ovakav tim, ispunjeni su svi preduslovi da emociju Kostine muzike “hvatamo” od samog starta, zapravo, ona nas od prvih tonova uzima pod svoje.
Album se sluša u jednom dahu – nešto više od pola sata muzike jednostavno proleti, što odmah dovodi do još jednog puštanja od početka. Svaka eklektična studija kao da izvire iz prethodne, i svaku odlikuje konstantni pokret. Tako u prvoj numeri čujemo pomalo džezirane folklorne uticaje sa naših prostora, druga može podsetiti na Skrjabinove prelide, treća je uzburkana, ali ne i nemirna, dok četvrta nosi poseban sentiment i spokoj, tek na momente okrznut melanholijom. Poslednje dve se u najvećoj meri razlikuju od prethodnih. U petoj studiji uživamo u raskošnim akordima i raspevanoj melodiji uz koju bismo mogli da zamislimo i neke stihove, dok u šestoj optimizam i nada posustaju pred sveprožimajućom elegijom, koja će nas nakon prave emotivne bure konačno suočiti sa potpunom pustoši.
Lokacija ne utiče na doživljaj muzike, međutim muzika pojačava doživljaj onoga što vidimo, kao na filmu. Ne mogu da se otmem utisku prizora koji sam gledala kroz staklo autobusa na putu od Zemuna do Beograda, slušajući ovu poslednju kompoziciju. Do temelja sravnjen Hotel Jugoslavija ispratio je adekvatno sumoran ton. Ipak, bez obzira na kontekst slušanja – slike koje nam se vrte u glavi ili pred očima, lepe ili pak zastrašujuće poput ruševina, dobijaju neobičan oreol zahvaljujući ovoj muzici. Ozarenost životom koji više nije na čekanju.
Ivana Nićiforović
Pratite nas na Fejsbuku ClassicAll – all the classics you can handle
i na našem YouTube kanalu ClassicAll Radio
i na Instagram profilu