Utisci sa promocije drugog studijskog albuma
Nakon zapaženog debi albuma „Circle“ (PGP RTS, 2019), džez pijanista i kompozitor (uz to profesor na Fakultetu muzičke umetnosti) Dragan Ćalina snimio je drugi studijski album pod nazivom “Third Country” (PGP RTS, 2021). Uz njega, ovaj kvartet čine još i Boris Šainović (kontrabas), Luka Ignjatović (saksofon) i Peđa Milutinović (bubnjevi) – dobro poznata imena mlađe generacije naših džez muzičara.
Tokom sedam numera na albumu ovi mladim majstorima pošlo je za rukom da nas odvedu u neku treću zemlju visokog džez standarda. U uvodnoj numeri Amsterdam, repetitivnim klavirskim motivom i slobodnijom improvizacijom, „prebacuju” nas do divnih kanala i reka ovoga grada, da bi se potom okrenuli nešto tradicionalnijem bebop-u u Last Chance to bop gde je teško reći koja solo deonica bolje zvuči! U kompoziciji Beograd vratiće se modernom, urbanom, gotovo rokerskom zvuku, koji će u Prolećnom valceru preći u nežni ritam koraka (Spring valse). Može se reći da “Third country” uspostavlja vezu sa prošlošću dok uzima najbolje iz savremenog sveta.
S obzirom na nepovoljnu epidemiološku situaciju, „Circle“ je nepravedno bio lišen zaslužene medijske pažnje prošle godine, što na sreću nije bio slučaj i sada. Na promociji u novembru su, o odlikama oba albuma, kao i o autorskom doprinosu i značaju njegove muzike za domaću džez scenu, govorili odgovorni urednik PGP-a Marko Milutinović i renomirani džez autor i pijanista Vasil Hadžimanov. A mi smo iskoristili priliku da sa Draganom Ćalinom porazgovaramo o aktuelnim dešavanjima, kao i o inspiraciji za ovo džez ostvarenje.
CLASSICALL: Ubrzo nakon izdavanja debi albuma „Circle“, svet se okrenuo naglavačke pod uticajem pandemije virusa COVID-19. Kako si se ti izborio sa tim periodom i šta si radio?
DRAGAN ĆALINA: U tako teškom i izazovnom periodu, nismo imali izbora nego da ostanemo kod kuće i posvetimo se radu na sebi i na muzici, što je i rezultiralo novim albumom.
Kako je izgledao rad na albumu, otkrij nam nešto o tvom kreativnom procesu?
Zanimljivo je to što je album u celosti snimljen u mojoj sobi. Što se tiče mog kreativnog procesa, nekako najčešće razmišljam iz vizure bas linije. Često dok koračam ulicom razmišljam o bas linijama koje bi se uklopile u ritam mojih koraka. Tako su i nastale bas linije za neke od pesama na albumu.
Da li su i koji muzički uticaji „odgovorni“ za zvuk ovog albuma?
Nisam imao neke određene izvođače na umu. Uvek su to bili različiti uticaji, naročito u vreme studija u Amsterdamu sam često išao na koncerte raznovrsnih žanrova – pop, soul, r‘n‘b, džez, hip hop… Sve u svemu, trudili smo se da na albumu ne odemo u totalnu „avangardu“, već da nešto romantičnijim i slušljivijim melodijama dopremo do što većeg broja ljudi i približimo im džez muziku. A sa druge strane trudio sam se da ostanem veran i tradicionalnijem džezu, kako na ovom albumu, tako i na prethodnom.
Jedna od prvih stvari koja se zapazi jeste fenomenalni omot albuma. Šta je u pitanju?
To je prozor u studiju Borisa Krstajića u Zetskoj ulici koji sam ja fotografisao, a Darko Slijepčević prilagodio za omot albuma.
Osim toga što si aktivan kao kompozitor i izvođač na srpskoj džez sceni, u poslednje vreme si jako angažovan u organizaciji jam session-a u klubu Bluz i pivo. Odakle ideja za to i kakav je tvoj pogled na scenu danas?
Bio sam inspirisan, da ne kažem nateran, celom „korona situacijom“ i osetio da nam fali žive muzike, kako nama muzičarima, tako i publici. Sve češći jam session-i prerasli su letos u trodnevni Bluz i pivo festival na kome su nastupali naši perspektivni džez ansambli – Dragan Milovanović sekstet, Gorica & the Grooveheadz, Schime, Pera Krstajić Epiphany, Manivi i mnogi drugi.
Kakvi su planovi sada nakon promocije albuma?
Svakako da što više nastupamo na festivalima i u klubovima.
Iva Pažin
- Izdavanje diska pomogla je Organizacija muzičkih autora Srbije – Sokoj.
Pratite nas na fejsbuku ClassicAll – all the classics you can handle
i na YouTube kanalu ClassicAll Radio